stolik aktywności, little tikes, brykacze.pl, interaktywny

Metoda wychowawcza Marii Montessori

Kim była Maria Montessori?

Przede wszystkim kobietą o wielkim sercu. Włoska doktor antropologii i pedagogiki poświęciła całe swoje życie na to, by poznać naturę dzieci. Pragnęła zgłębić tajemnice umysłu dziecka, oraz opracować najlepszy sposób wychowywania ich.

Metoda Montessori

Opracowana przez nią metoda, nazywana obecnie, od jej nazwiska, metodą Montessori, jest aktualnie jedną z najpopularniejszych metod wychowawczych na świecie. Zakłada ona, że rezygnujemy z wpajania dziecku wiedzy w tradycyjny sposób. Zamiast tego, pozwalamy mu samodzielnie odkrywać świat, swoje zainteresowania, oraz predyspozycje. Dziecko wychowywane w duchu Marii Montessori mają pomiędzy 18 a 24 rokiem życia stać się specjalistami w jakiejś dziedzinie. Warto zauważyć, że ścieżka rozwoju takiego dziecka nie jest z góry narzucana, ani nawet kierunkowana przez rodziców, czy wychowawców. Ich zadaniem jest jedynie obserwowanie aktywności dzieci, analizowanie wybieranych najchętniej zajęć, oraz na tej podstawie organizowanie kolejnych.

Sala Montessori

Maria Montessori zauważyła, że dziecko dużo lepiej się rozwija, gdy pozwolimy mu na samodzielność. Części rodziców może się to nie mieścić w głowach, ale skuteczność i popularność tej metody, tyle lat po śmierci jej autorki, potwierdza słuszność tego założenia. W otoczeniu przystosowanym do swojego wieku, wzrostu i możliwości, pozostawione samemu sobie dziecko zaczyna angażować się w relacje społeczne, oraz uczy się radzić w różnych sytuacjach. Rozwija umiejętność podejmowania decyzji, organizowania sobie czasu, oraz samodyscypliny. Ma to ogromny wpływ na przebieg późniejszego życia – nawet dorosłego.

Pomoce i zabawki Montessori

W wychowywaniu Montessori bardzo ważne są pomoce i materiały, które wybieramy dla podopiecznych. Jeśli chodzi o zabawki, najlepszym wyborem będą naścienne tablice sensoryczne, a także wszelkie zabawki edukacyjne, które rozwiną konkretne umiejętności.

Polecani przez nas producenci to Viga Toys, oraz Masterkidz. Pierwszy z nich słynie z drewnianych zabawek edukacyjnych różnego rodzaju. Są to tablice, klocki, układanki, oraz przeróżne inne zabawki, które uczą bardzo praktycznych rzeczy.

Masterkidz też posiada bardzo różne zabawki edukacyjne, ale pragniemy zwrócić szczególną uwagę na manipulacyjne tablice naścienne tego producenta. Pozwalają one na rozwijanie się w bardzo różnych kierunkach, a mnogość możliwości i funkcji sprawia, że to świetne zabawki przy metodzie Montessori.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *